Zapraszamy do nas!

Ślązakiem być to nie jest łatwa rzecz. Wszechobecne podejrzenia o „zdradę narodu”, ciężkie do dychania powietrze, żywieniowe stereotypy o jedzeniu węgla, czy deprecjonowanie naszego języka, a nawet palenie śląskich flag w stolicy Polski…
Pomimo tych wszystkich negatywnych odniesień, stereotypów i złośliwości obecnych w polskiej rzeczywistości, śląska tożsamość istnieje. Jest widoczna w śląskiej literaturze, której z roku na rok przybywa. Widzimy ją w języku śląskim, którego do reklam swoich produktów używają światowe korporacje. To wreszcie tradycja domowa, z którą od najmłodszych lat się utożsamiamy, a nawet inny sposób myślenia, czy percepcji, wyrażający się w odmiennym stopniu nacisku na aspekty życia codziennego.

W 2021 roku na terenie całej Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się Spis Powszechny. Z uwagi na pandemię COVID-19 będzie on miał miejsce wyłącznie w internecie. Tak jak 10 lat temu – w 2011 roku – będzie można zadeklarować swoją narodowość, a także język, jakim na co dzień się posługujemy. Tak jak wtedy, tak i teraz będzie możliwość wyboru narodowości śląskiej, jak i języka śląskiego.

TO JEST DOKŁADNIE TEN MOMENT – RAZ NA 10 LAT MOŻEMY POKAZAĆ, ŻE ISTNIEJEMY. MY, ŚLĄZACZKI I ŚLĄZACY.

Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, którzy potencjalnie chcieliby zadeklarować narodowość śląską, ale z różnych powodów mogą nie wiedzieć o Spisie Powszechnym i takowej możliwości. Jeśli chcesz pomóc w naszej kampanii informacyjnej – wypełnij formularz kontaktowy. Odezwiemy się do Ciebie i powiemy co dalej robić. Czasu jest mało, a wyniki tego spisu będą rzutować na następne 10 lat. Nie prześpijmy naszej tożsamości.

NARODOWOŚĆ – INNA – ŚLĄSKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.