Upamiętniliśmy Kazimierza Kutza

W sobotę 23 stycznia 2021 roku przedstawicielki i przedstawiciele porozumienia Ślōnskij Sztamy wzięli udział w uroczystości nadania Placowi Teatralnemu w Rybniku miana Kazimierza Kutza. Na uroczystości obecny był prezydent miasta Rybnik – Piotr Kuczera oraz żona zmarłego reżysera – Iwona Świętochowska-Kutz. Plac w Rybniku stał się pierwszym placem z Polsce, noszącym imię zmarłego reżysera. Pomysł nadania Placu Teatralnemu imienia wybitnego, śląskiego reżysera wyszedł z inicjatywy europosła Łukasza Kohuta. W trakcie swojego przemówienia europoseł podkreślił swoje motywy, które kierowały nim, do podjęcia tej inicjatywy:

Kazimierz Kutz rozumiał sztukę teatralną i filmową jak mało kto. Słowem i kamerą malował obrazy niezapomniane, które uczyły i będą uczyć kolejne pokolenia jak czuć, myśleć i być dumnym ze swojej tożsamości. Jestem przekonany, że jako wybitny Ślązak, reżyser, scenarzysta, pisarz i publicysta będzie on właściwym patronem Placu Teatralnego w Rybniku

Reprezentantki i reprezentanci Ślōnskij Sztamy wyrażają pełne poparcie dla tej inicjatywy. Potrzeba wspominania ważnych dla Śląska i Ślązaków postaci jest rzeczą absolutnie elementarną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.