Posiadanie funkcjonalnego samochodu to marzenie wielu osób. Jednym z najlepszych sposobów na nabycie ciekawego pojazdu jest sprowadzenie go z zagranicy. Praktyka taka cieszy się coraz większą popularnością, co sprawia, że korzysta z niej naprawdę wielu kierowców. Aby sprowadzenie auta przebiegło pomyślnie, niezbędne jest jednak odpowiednie przygotowanie.
O czym pamiętać przy sprowadzaniu auta z innego kraju?
Sprowadzanie aut ma wiele zalet. Metoda ta sprawia, że możliwe jest pozyskanie prawdziwych perełek za względnie niewielkie pieniądze. Warto jednak pamiętać o tym, że sprowadzanie pojazdów wiąże się z szeregiem obowiązków, które trzeba wykonać. Skompletowanie niezbędnych dokumentów czy pierwsza rejestracja pojazdu w kraju to tylko niektóre z zadań, o których muszą pamiętać osoby decydujące się na taką transakcję.
Decydując się na ściągnięcie auta z zagranicy, szczególną uwagę należy zwrócić na umowę zawartą pomiędzy sprzedawcą a nabywcą. Jest ona niezbędna do rejestracji pojazdu w urzędzie. Właściwie sporządzona umowa powinna być napisana w dwóch językach – dzięki temu unikniemy niechcianych problemów. Jeśli korzystamy z transportu aut z zagranicy do Katowic lub innego miasta, musimy pamiętać o umowie kupna, dowodzie rejestracyjnym i dwóch kompletach kluczyków.
Jak przewieźć auto sprowadzone z zagranicy – lawetą czy samodzielnie?
Osoby, które decydują się na zakup auta od zagranicznego sprzedawcy, mają dwie możliwości. Mogą zarówno skorzystać z pomocy lawety, jak i usiąść samodzielnie za kierownicą zakupionego samochodu. Obydwie opcje mają swoje plusy i minusy, dlatego warto zastanowić się nad idealnym wyborem dla siebie jeszcze przed dokonaniem zakupu.
Korzystanie z lawet jest z pewnością wygodniejszą opcją, jednak wiąże się z dodatkowymi opłatami, które w niektórych sytuacjach mogą być relatywnie wysokie. Samodzielna jazda jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, aczkolwiek związana jest z załatwieniem kilku formalności. Aby móc wyjechać z zagranicy swoim nowym samochodem, należy pójść do zagranicznego wydziału komunikacji, by zakupić krótkoterminowe tablice eksportowe. Niezbędne będzie także ubezpieczenie OC.
Przy wyborze idealnej opcji dla siebie warto więc zastanowić się przede wszystkim nad własnymi możliwościami finansowymi. Jeżeli zależy nam na zredukowaniu niechcianych formalności, to można śmiało skorzystać z usług firmy transportowej z np. lawetą. Jeśli jednak cenimy sobie oszczędność gotówki, to warto samodzielnie przewieźć swój pojazd.
Rejestracja i formalności po sprowadzeniu auta do Polski
Po sprowadzeniu pojazdu z zagranicy należy przede wszystkim udać się do stacji diagnostycznej. Profesjonaliści muszą bowiem obejrzeć auto, aby dokonać kompleksowego przeglądu technicznego. Jeśli pojazd prawidłowo zda ten test, to można go zarejestrować, uzyskując tym samym dokument identyfikacyjny pojazdu.
Aby nie narazić się na problemy prawne, musimy pamiętać o tym, że w ciągu 5 dni od dokonania zakupu, jesteśmy zmuszeni do złożenia uproszczonej deklaracji nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U. Niezbędna jest również wizyta w wydziale komunikacji. To tam następuje przerejestrowanie samochodu z poprzedniego właściciela na nowego. Na koniec musimy wybrać tablice rejestracyjne. O tym warto wiedzieć:
● zwyczajne tablice kosztują 256 złotych;
● za imienne tablice rejestracyjne należy zapłacić ok. 1176 złotych;
● pierwsza rejestracja musi odbyć się w ciągu miesiąca od momentu zakupu auta.
Sprowadzanie samochodów z zagranicy może być skomplikowanym procesem, ale z odpowiednim przygotowaniem i zrozumieniem procedur można to zrobić w sposób bezproblemowy. Warto uprzednio dowiedzieć się, jak wyglądają formalności oraz sprawdzić możliwości przewozu.